Czyszczenie układu chłodzenia laptopów

Czyszczenie układu chłodzenia laptopów

Nieprawidłowa praca układu chłodzenia laptopa, choć wydaje się pozornie niewielkim problemem, kojarzącym się bardziej ze względami estetycznymi czy użytkowymi (hałaśliwa praca, nagrzewanie się elementów obudowy), może przysporzyć wielu poważnych problemów. Szacuje się, że nawet do 60% uszkodzonych notebooków, trafiających do napraw serwisowych uległo zniszczeniu właśnie przez nieprawidłowe odprowadzanie temperatury, co skutkowało przegrzaniem podzespołów.

Jak działa układ chłodzenia?

W każdym komputerze, w tym również w laptopie ciepło jest emitowane głównie przez Procesor, kartę graficzną oraz northbridge (z ang. mostek północny) i właśnie na odbieraniu ciepła z tych elementów opiera się układ chłodzenia. Komputery stacjonarne są wyposażone w pokaźne radiatory, mające za zadanie wydajnie odbierać nadmiar temperatury. Ze względu na kompaktową budowę umieszczenie ich jest niemożliwe w komputerach przenośnych. Aby uchronić je przed przegrzaniem, zwyczajowo wyposaża się je w miedziane rurki, które są połączone z jednym radiatorem, który w zależności od budowy laptopa może być schładzany dołączonym wentylatorem. Dzięki jego obecności znacząco zwiększa się wydajność całego układu chłodzenia, wymusza on bowiem większą cyrkulację powietrza, a więc i szybszą wymianę temperatury.

Ze względu na specyficzną budowę powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na to, w jakim stanie znajduje się układ wymieniający ciepło w naszym notebooku. Nadmiar kurzu, czy uszkodzona pasta termoprzewodząca mogą zaburzyć pracę tego newralgicznego elementu, co w konsekwencji przyczyni się do znaczącego obniżenia wydajności wymiany cieplnej. Dzieje się tak, szczególnie gdy dostający się do wnętrza radiatora kurz zatka kanaliki wentylatora. Szybko odizolowuje on gorący radiator od otoczenia, uniemożliwiając mu pozbycie się gorąca. Jeśli mamy model wyposażony w wentylator, zacznie on bardzo często i długo pracować. Jeśli zignorujemy ten objaw, możemy trwale zniszczyć nasz sprzęt.

Jak wykonuje się czyszczenie układu chłodzenia laptopów?

Prawidłowo wykonane czyszczenie to nie tylko przedmuchanie widocznych elementów radiatora sprężonym powietrzem. W jego ramach powinno się otworzyć pokrywę serwisową i od środka wyczyścić cały układ, najlepiej cyklicznie wymieniając starą pastę termoprzewodzącą. W tym celu wystarczy oddać laptopa do serwisu komputerowego, gdyż jak wiadomo samodzielne rozkładanie go na części nie jest dobry pomysłem. Czyszczenie układu chłodzenia laptopów nie jest niczym drogim, a na pewno wartym uwagi. Zalecane jest niezwlekanie do wystąpienia pierwszych objawów jego niedomagania. Najlepiej regularnie, np. raz w roku dokonać przeglądu jego działania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz sprzęt zawsze będzie gotowy do pracy, a co najważniejsze będzie nam służył w idealnej kondycji przez wiele lat.

Dodaj komentarz